Πανελλήνιοι Παίδων – Κορασίδων Κοζάνη

Ο Καργιωτάκης είναι ο πέμπτος στην ιστορία των πρωταθλητών του ΑΤΛΑ στην βαριά κατηγορία της ελευθέρας, που ξεκίνησε με τον αείμνηστο Παναγιώτη Κόκκινο το 1960 και συνεχίστηκε με τον Δημήτρη Σπυριδόπουλο, τον Στάθη Τοπαλίδη και τον Τάσο Συμεωνίδη.
Πανελλήνιο Ανδρών – Γυναικών Σέρρες
6 Μαρτίου 2017
Παρέλαση Άτλα 25 Μαρτίου 2017
26 Μαρτίου 2017
Προβολή όλων
Ο Βροντός Γιώργος που διακρίνεται στην εκδήλωση της κοπής της πίτας του συλλόγου με τους βετεράνους αθλητές του συλλόγου Σαμουρίδη Κώστα και Δημητριάδη Κώστα, αναδείχθηκε πρωταθλητής παίδων στην μεγάλη κατηγορία των 100 κιλών στο πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων – κορασίδων της Κοζάνης στις 18/03/17.
Πανελλήνιοι Παίδων - Κορασίδων Κοζάνη

Στους πανελλήνιους αγώνες παίδων που έγιναν στην Κοζάνη στις 18/03/17 οι αθλητές του συλλόγου μας Αλεβίζος Σταύρος στα 74 κιλά και Βροντός Γιώργος στα 100 κιλά αναδείχθηκαν πρωταθλητές στις κατηγορίες τους.

Οι αθλητές αυτοί κέρδισαν ταυτόχρονα με την νίκη τους και το εισιτήριο της συμμετοχής τους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα παίδων που θα διεξαχθεί για πρώτη φορά στην χώρα μας 5 – 10 Σεπτεμβρίου 2017 και πιθανόν και στο πανευρωπαϊκό που θα διεξαχθεί νωρίτερα 25 – 30 Ιουλίου στο Σεράγεβο της Βοζνίας – Ερζεγοβίνης.

Στο πανελλήνιο της Κοζάνης στο βάθρο των νικητών ανέβηκαν επίσης ο Σάββας Ασλανίδης που κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα 63 κιλά και ο μόλις 15 χρονών παμπαίδας Κώστας Αλεξανδρίδης στα 74 κιλά.

Τέλος το μετάλλιο άγγιξε στα 85 κιλά και ο Μιχάλης Ηλιάδης που περιορίσθηκε στην 5η θέση, ενώ πολύτιμους βαθμούς στον σύλλογο για να φθάσει στην δεύτερη θέση στην γενική βαθμολογία προσέφεραν και ο Δημήτρης Σαββίδης στα 69 κιλά και ο Μαβιτζής Σταμάτης στα 54 κιλά.

Πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχθηκε ο Μέγας Αλέξανδρος Ασπροπύργου, δεύτερη αυτή του ΑΤΛΑ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ και Τρίτη η Εύκαρπία, ενώ συμμετείχαν περισσότερες από 30 ομάδες στην προκριματική και τελική φάση.

Ο Αλεβίζος Σταύρος που διακρίνεται στην εκδήλωση της κοπής της πίτας του συλλόγου να παραλαμβάνει το έπαθλο από τον Δημήτρη Κολιτσόπουλο, αναδείχθηκε πρωταθλητής παίδων στην κατηγορία των 74 κιλών στο πανελλήνιο παίδων – κορασίδων της Κοζάνης στις 18/03/17.